Melyik nedvességmérőt válasszam?

Először is nézzük át, milyen tényezőktől függ a gabona nedvességmérő műszerek pontossága:

  • a minta homogenitása
  • a minta elektrolit tartalma
  • a minta mennyisége, tömörítettsége
  • a minta hőmérséklete
  • a mérés elektromos paraméterei (feszültség, frekvencia, áramsűrűség, elektródák felépítése).


Vásárlás előtt ismerje meg a gabona nedvességmérők fajtáit is, válassza az igényeinek legmegfelelőbbet!

 

1. Egész szemes nedvességmérők

wile_55_gyors_nedvessegmero_162.jpgA minta mérése meghatározott térfogatú mérőcellában meghatározott nyomás alatt történik (pl.: Wile 55).
Nedvességmérő működési elv:egész szemből, kapacitív elven. A mérés felületi nedvesség alapján kerül meghatározásra.
Ideális választás: Az aratás időpontjának meghatározásához, ha mindig ideális körülmények között, pl. száraz időben és jó homogenitású mintákkal.

 

2. Darálós nedvességmérők

AHe lite mérőcella.jpg mérőcella fogazott őrlők között, meghatározott erővel töri, tömöríti a mintát (pl.: Wile 78, Pfeuffer He lite, Pfeuffer HE 50).
Nedvességmérő működési elv: a minta őrlése, a mérés belső-, releváns nedvességtartalom alapján történik, kapacitív elven.
Ideális választás: Az aratás időpontjának meghatározásához, ha szélsőségesebb időjárási körülmények között is, vagy szárazabb/nedvesebb gabonát akarunk pontosan megmérni, kis mennyiségű mintából. 

 

3. Hektolitersúly-mérős nedvességmérők

LD-Agro PKM-36 gyors nedvességmérő 1.jpgMeghatározott térfogatú mintaejtő rendszerű betöltése (pl.:LD-Agro PKM 36, Wile 200).
Nedvességmérő működési elv: egész szemből, kapacitív elven + Hektoliter-súly mérő modul.
Ideális választás:Az aratás időpontjának a meghatározásához, ha fontos a helyszíni elsődleges gabona minősítés is. 

 

 4. Labor nedvességmérők, beltartalmi elemzők (pl.: Pfeuffer Granolyzer, Mininfra Smart,Pfeuffer Granomat)

Granolyser_touch_screen.jpgNedvességmérő működési elv: egész szemből, NIR/NIT infrared technológia.
Ideális választás:Gabonával kereskedők, malmok, nagygazdák nedvességmérő műszere a termény felvásárlása előtti minősítéséhez.

 

5. Szárítószekrények, beépített mérleggel rendelkező Infrás nedvességmérők, (pl.: PCE MA 110, PCE MB 210C)

PCE-MB 111C.jpgNedvességmérő működési elv: nedvességtartalom elpárologtatásán alapuló súlyvesztés mérése, számítása.
Ideális választás:Ahol kimagasló pontosságra vagy kalibráció nélküli nedvességmérőre van szükség a nedvességtartalom meghatározásához (pl.: ipar, laborok, szárítók).

 

Fontos megjegyzés


Az első négy csoport nedvességmérő műszereinek a kalibrálását minden esetben pontosan a mérendő terményre kell elvégezni, hiszen terményeink di-elektromos állandója más és más. Sőt, terményeken belül a fajta, az évjárat, vagy a termesztés helyének (éghajlatának) változása is eredményezhet különbségeket a nedvességmérők pontosságában.

Labor eszközöknél, beltartalmi elemzőknél ez még hatványozottabban mutatkozik, hiszen ott még nagyobb az elvárt pontosság és több paramétert is mérnek egyszerre. Ezért ezeknél előnyös, ha a kalibrációk időről időre helyi mintákból frissítésre kerülnek.

Gabona nedvességmérő műszerek használatakor a mérések közti eltérések leggyakoribb oka a különböző mérési elvű és kalibrációjú nedvességmérő műszerek eredményeinek egymáshoz hasonlítgatása.

NEM lesz két egyforma mérés, legfeljebb véletlenül!

 

+ 1 Tipp, hogy a kereskedő és gazda korrektül számolhasson el!


A termelő és az átvevő közti vitás kérdések teljes elkerülésére egyetlen műszer sem ad garanciát!

Fontos azonban, hogy az átvevőt és a termelőt is egyaránt meg kell tanítani a helyes mintavételezési metódusra, felhívni figyelmüket a lehetséges hibaforrásokra.

Több ismert műszernél is lehetőség van a kalibrációk eltolására, ami akár visszaélésre is lehetőséget adhatna, de ennek kifejlesztésekor épp a problémák elkerülésére, a munka megkönnyítésére összpontosítottak a gyártók. Ugyanis a gabona nedvességmérő műszerek, beltartalmi elemzők és laborműszerek így egymáshoz „hangolhatók”. Tehát ezzel a termelő gyors nedvességmérő műszere is hozzá állítható az átvevő pontosabbnak ítélt/mondott beltartalmi elemzőjéhez, vagy szárítószekrényéhez. Így átvételkor kevesebb meglepetés érheti a feleket a gabona vizsgálatában.

Az Agrogazda.hu Mérőműszerek Kft. által forgalmazott nedvességmérő műszerek, beltartalmi elemzők kalibrációinak konstrukciójánál magyar gabonákat vesznek alapul, így a lehető legpontosabb méréseket végezhetik műszereinkkel.
Az eredmény: korrekt együttműködés a termelők és a kereskedők közt.

 

Agrogazda.hu Mérőműszerek Kft.

Halmai Géza

Ha tetszett a hír oszd meg ismerőseiddel!

Agrogazda.hu mérőműszerek Kft.

Pályázat